Żurawie samojezdne potocznie zwane dźwigami podlegają dozorowi technicznemu, a do ich obsługi wymagane są odpowiednie uprawnienia.Zapraszamy na kurs przygotowujący do egzaminu UDT na operatora żurawia samojezdnego. Zapewniamy pełną organizację państwowego egzaminu – od złożenia wniosku, przez dokonanie opłat, po zapewnienie miejsca i sprzętu, na którym odbędzie się egzamin.
Podstawa prawna dotycząca obsługi i eksploatacji żurawi samojezdnych
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (Dz. U. 2012 Nr 0 poz. 1468), wydane na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy o dozorze technicznym.
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych (Dz. U. Nr 79, poz. 849), zmienione rozporządzeniem z dnia 20 lutego 2003 r. (Dz. U. Nr 50, poz. 426), wydane na podstawie art. 23 ust. 5 ustawy o dozorze technicznym.
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego (Dz. U. Nr 193, poz. 1890).
Operator żurawia samojezdnego (wcześniejsza kategoria II Ż) musi zdać państwowy egzamin składający się z części teoretycznej i praktycznej. Firma Dźwig Nowy Sącz zapewnia swoim kursantom rzetelne przygotowanie i konsultacje ze specjalistami, którzy chętnie dzielą się swoim doświadczeniem i udzielają cennych porad w oparciu o wiedzę zdobytą w ciągu lat praktyki.
Warunki przystąpienia do kursu na operatora żurawia samojezdnego
- ukończone 18 lat,
- wykształcenie minimum podstawowe,
Cel szkolenia na żurawie
- rzetelne przygotowanie kursantów do egzaminu państwowego UDT,
- podniesienie umiejętności i kwalifikacji zawodowych,
- przekazanie wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności z zakresu obsługi żurawi samojezdnych.
Program szkolenia na żurawia samojezdnego
Program szkolenia obejmuje:
- wiadomości o dozorze technicznym (UDT),
- ogólne wiadomości o dźwignicach,
- omówienie budowy i działania elementów i zespołów żurawi,
- wiadomości na temat zagrożeń związanych z pracą operatora żurawi.
- problematykę urządzeń zabezpieczających
- znajomość instrukcji eksploatacji w zakresie obsługi: czynności obsługującego przed przystąpieniem do pracy , w czasie pracy i po zakończeniu pracy, sterowanie mechanizmami urządzeń ogólnego przeznaczenia i specjalnych, sprawdzanie działania urządzeń zabezpieczających i hamulców itp.
- znajomość warunków bezpiecznej pracy przy obsłudze żurawi samojezdnych,
- obsługę zawiesi,
- zajęcia praktyczne.
Termin kursu ustalany jest indywidualnie.
Zdobyte uprawnienia
Po zakończonym egzaminie UDT kursant otrzymuje uprawnienia (legitymację UDT) na żurawie samojezdne. Wydajemy również zaświadczenie o przebytym kursie z ramowym programem szkolenia.
Cena kursu na żurawie samojezdne
Cena kursu ustalana jest indywidualnie – telefonicznie lub mailowo. Koszt szkolenia zależy od obowiązującej promocji, ilości innych kursów, na które zdecyduje się dana firma oraz ilości osób biorących udział w szkoleniu.